B SINIFI EHLİYETİ OLANLAR ARTIK 125 CC'YE KADAR OLAN MOTOSİKLETLERİ KULLANABİLECEK

Resmi Gazete'de yayımlanan 'Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' ile 'B' sınıfı ehliyete sahip olanlar, belirli koşullar dahilinde 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanılabilecek.

B Sınıfı Ehliyeti Olanlar Artık 125 cc'ye Kadar Olan Motosikletleri Kullanabilecek

İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre B sınıfı sürücü belgesi olanlar, talepleri halinde motor hacmi 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.

Yönetmeliğe göre şartlar ise şu şekilde:

Deneyim bakımından en az 2 yıl B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.

Gereken sağlık şartlarını taşımak.

Belirlenen direksiyon eğitimini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olmak.

Yapılan düzenleme yalnızca şahsi kullanım için geçerli olacak, ticari faaliyette kullanılan motosikletler bu uygulamanın haricinde tutulacak.

İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarının birlikte yürütüleceği yönetmeliğe ilişkin şunlar kaydedildi:

"Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer."

UHA Haber Merkezi - EZGİ TAŞ

BELEDİYELER

EKONOMİ