ÖZKAN KARACA'DAN YENİ BİR ESER

Gazeteci-Yazar Özkan Karaca'nın kaleme aldığı "Yaslı, Yaşlı Dünya'da: Kentler ve İzler" isimli eseri Mazi Yayınları’ndan çıktı.

ÖZKAN KARACA'DAN YENİ BİR ESER

Daha çok tarih çalışmaları, sanatsal faaliyetleri ve akademik makaleleri ile tanıdığımız gazeteci-yazar Özkan Karaca,  şehircilik ve mimari konulu  kitap yayımlamaya devam ediyor.

Yazar Özkan Karaca, kitabın önsözünde "Şehirleşme ve şehir yerleşimi, coğrafi şartlara, kültürel birikime ve insanların bir arada yaşamalarını sağlayacak sosyoekonomik etkenlere bağlı olarak gelişmiştir. Bir medeniyetin özü, özetidir şehirler. Bir şehir; mahalle cümlelerinden, sokak kelimelerinden, ev ve bina harflerinden oluşur. Geçmişe ayna tutan tarihi mirası, çağlar boyunca şehrin bağrına mührünü vurur. Şehrin yükselen sesleri, geçmişten gelen nefesi yankılanır durur. Her kentin kendi tarihi olmasına karşın, insanlığın tarihi büyük ölçüde kentlerin ve kentsel yaşamın tarihi olarak yazılabilir.  Dünya tarihi şehir tarihidir ve her kültür başkentinin tipine göre şekillenir" şeklinde belirtiyor.

Kitap: Antik çağların kapısını aralayarak, kentlerde yaşanılanlara ışık tutuyor. Bir çok medeniyetleri bağrında eritmiş olan Anadolu antik kentlerinden start alarak, Anadolu’da hüküm sürmüş diğer medeniyetlerin izlerini sürülüyor. Bilinen veya bilinmeyen kentlere mercek tutuyor. Tarihin yolculuğuna çıkarak yol güzergâhında bulunan kentleri öncesi ve sonrasında yaşananları ayrıntılı olarak ele alarak ve sonuçları itibari ile günümüze aktarıyor. Tarihsel derinliğinden yol alarak, iz tutmuş hadiselerin perdesini aralayarak, antik çağların sesini dinleyerek ve geçmişin şahitliği olan vesikalara başvurarak geçmişten günümüze şehirlerin izleri sürülerek seyahate çıkarıyor. Sosyolojik, antrolojik, arkeolojik sebep ve sonuçları konu ediliyor.

Okuru kentlerin serüvenine tanık olmaya davet eden bu eser; antik kentler, İslam öncesi ve sonrası Türk şehirleri ve şehirleşmesi, Osmanlı, Selçuklu, Bizans; kervansaray, kale, köprü ve sarayları hakkında okuru sıkmadan ve yormadan tarihte zevkli bir gezintiye çıkarıyor.

Şehircilik ve mimari konulu eser, Anadolu medeniyetlerinin gelişmesinde önemli rol oynayan şehirler, şehirlerin izlerinde bağlantılı yapılar ve kurumların, geçmişten günümüze uzanan siyasi, sosyo-ekonomik, kültürel ve mimarlık tarihi açısından değerlendirilmesi yapılmaktadır.

 

 

UHA Haber Merkezi - ÖZKAN KARACA

BELEDİYELER

EKONOMİ