TARİHTE BU HAFTA NELER OLMUŞTU, 26 ŞUBAT 03 MART

Tarihin yapraklarından 26 Şubat-03 Mart günlerinde neler olduğunu, UHA-UNİ Haber farkı ile sizler için derledik.

TARİHTE BU HAFTA NELER OLMUŞTU, 26 ŞUBAT 03 MART

26 Şubat  

Dünya Ticaret Merkezi'ne bomba yüklü kamyonetle saldırı yapıldı (1993)

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehrindeki Dünya Ticaret Merkezi'nin Kuzey Binası'na bomba yüklü kamyonetle gerçekleştirilen saldırı. Esas amacı, taşıdığı 606 kg üre nitrat-hidrojen bileşimi gaz hâlindeki patlayıcıyla Kuzey Kulesi'nden geçip Güney Kulesi'ne ulaşarak patlayıcıların infilak ettirilmesi ve kulelerin yıkılmasını sağlayarak on binlerce kişinin hayatını kaybetmesi olan saldırı amacına ulaşamayarak 6 kişinin ölümüne ve 1.042 kişinin yaralanmasına sebep oldu.

27 Şubat

Türkiye'de ilk yapay kalp ameliyatı yapıldı (1988)

Türkiye'de ilk yapay kalp ameliyatı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde yapıldı. Hasta, gerçek kalp bulunamaması yüzünden bir süre sonra öldü.

28 Şubat

28 Şubat Postmodern Darbesi (1997)

28 Şubat Süreci, Necmettin Erbakan'ın başbakan, Tansu Çiller'in başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı olduğu 28 Şubat 1997'de yapılan Millî Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu açıklanan kararlarla "irtica"ya karşı başlayan ordu ve bürokrasi merkezli süreç. Süreç, Erbakan'ın istifasına ve REFAHYOL Hükûmetinin dağılmasına yol açmıştır. Türk siyasi tarihine geçen kararların uygulandığı dönemde Türkiye'de siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda değişimler yaşanmıştır. Yaşananlar postmodern darbe olarak da adlandırılmıştır.

29 Şubat

İstanbul'da Halife Abdülmecid Efendi, son Cuma selamlığı törenine çıktı (1924)

Abdülmecid Veliaht Şehzâde sıfatı taşırken 1 Kasım 1922 yılında Saltanatın kaldırılmasıyla 18 Kasımda meclis tarafından Hâlife seçilmişti. 101. İslâm Halifesi sıfatıyla 29 Şubat 1924 cuma günü "Cuma Selâmlığına" hazırlandığında 3 gün sonra Hilâfetin kaldırılacağından habersizdi.

 1 Mart  

Üsküdar vapuru faciası ya da Körfez Faciası (1958)

İzmit Körfezi'nde çalışan Üsküdar vapuru, saatteki hızı 130 kilometreyi bulan kasırga yüzünden Soğucak mevkiinde battı. Resmi sayılara göre 300'e yakın yolcudan 272'i öldü; 21 kişi kurtuldu. Üsküdar vapuru faciâsı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bugüne kadar meydana gelen en ölümlü sivil deniz kazası oldu. Üsküdar, Şirket-i Hayriye için Almanya'nın Elbing şehrinde Schichau Tersaneleri tarafından inşâ edilmiş ve 1927'de 72 baca numarası ile denize indirilmiş bir yolcu vapuruydu.

 2 Mart

Fas, Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti (1956)

Fas'ı demokratik bir hükûmete sahip anayasal bir monarşi haline getirecek reformları uygulamayı kabul etti. Şubat 1956'da Fas sınırlı bir özerklik kazandı ve devam eden müzakereler sonucunda 2 Mart 1956'da Paris'te Fas'taki Fransız himayesini resmen sona erdiren Fransız-Fas Anlaşması imzalandı.

 3 Mart

Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında Ayastefanos Antlaşması imzalandı (1878)

93 Harbi'nin ardından Osmanlı ile Rusya arasında, 3 Mart 1878 tarihinde Ayastefanos Antlaşması imzalanmıştı. Bu antlaşmanın şartları Osmanlı açısından son derece ağır olmaktaydı ve Rusya'yı da Balkanlar'da tek güç haline getiriyordu. Nitekim bu durum Avrupa'nın diğer büyük devletlerini rahatsız etmekteydi. Osmanlı İmparatorluğu savaşta yenilmiş ve anlaşmak zorunda kalmıştı. Ancak yapılan antlaşma devletin çöküşünü getirebilecek ağırlıktaydı. 2. Abdülhamid de çareyi Avrupa devletlerini Rusya'ya karşı kullanarak durumu hafifletmekte aramaktaydı. Kışkırtmanın sonucu olarak, İngiltere Rusya'nın Orta Doğu'daki İngiliz menfaatlerini tehdit edeceğine, sıcak denizlere inip kendisiyle rekabete başlayacağına inanmıştı. Diğer Avrupa devletleri ile Rusya üzerinde kurduğu yoğun baskı sonucunda yeni bir savaşı göze alamayan Rusya, antlaşmanın yeniden gözden geçirilmesine razı oldu.

UHA Haber Merkezi - ÖZKAN KARACA

BELEDİYELER

EKONOMİ